Autor: Marek Wierzbicki

BINCODE

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Systemy do kompletacji magazynowej. Przegląd rozwiązań „towar do człowieka”

Jedną z najistotniejszych funkcji magazynu nie jest wbrew pozorom magazynowanie towaru, ale zarządzanie nim. W przypadku gdy mamy do czynienia z magazynem dystrybucyjnym, na wejściu do niego wprowadzamy produkty jednorodne (całe palety bądź kartony tego samego rodzaju książek, ubrań czy produktów elektronicznych), paczki na wyjściu zawierają towar przemieszany w sposób, który wynika ze zleceń czy zamówień klientów. W magazynie takim najistotniejszym obszarem, który można wesprzeć za pomocą automatyki magazynowej, jest kompletacja.

Czytaj więcej

Czy optymizm firm doradczych nie jest przesadzony?

„Badanie Rynku Doradztwa Logistycznego w Polsce 2020” powstało jako analiza zarówno firm doradczych, jak i ich byłych bądź potencjalnych klientów. Tam, gdzie było to możliwe, autorzy raportu próbowali porównywać wypowiedzi obu stron, aby sprawdzić, czy ich przedstawiciele na pewno mają podobne spojrzenie na swoją współpracę. W artykule skomentuję jedną istotną rozbieżność między dostawcami a klientami usług doradczych z punktu widzenia firmy doradczej. 
 

Czytaj więcej

UWOLNIĆ rece

Klasyczne metody kompletacji towaru w magazynie sa skonstruowane w taki sposób, e pracownik ma
czesciowo zajete rece i tylko pr zez pewien czas moe ich uywac do prowadzenia działania podstawowego, czyli zbierania towaru. W pozostałym okresie pracownik ma zajete rece, bo musi rejestrowac swoja prace
na papierze badz potwierdzac ja skanerem kodów paskowych. Najnowsze trendy ułatwiania pracy daa do uwolnienia rak magazyniera i doprowadzenie do tego, e cały czas (badz pr zez znaczaca wiekszosc czasu) obie rece pickera beda sie mogły zajac wyłacznie kompletacja towaru.

Czytaj więcej

Miotła zamiast sortera

Czasami trafiają do nas klienci w stanie przedagonalnym, z magazynem zapełnionym
po sam sufit, z operacjami nieefektywnymi do granic możliwości i niemal z płaczem proszą, żebyśmy „jakoś” ich uratowali. Twierdzą, że mają świadomość, że trzeba wydać bardzo dużo i odkładali tę spodziewaną inwestycję tak długo, jak tylko mogli, ale wiedzą, że dłużej się nie da tak żyć. Zdarza się (i wcale nie są to przypadki rzadkie),  że zamiast milionowych inwestycji do udrożnienia magazynu wystarczy w nim… posprzątać.

Czytaj więcej

Sposób na „jedynki”

Klienci pokochali zakupy w sklepach internetowych. Za ekonomiczny i ergonomiczny sposób zakupów z domu lub pracy, za możliwość porównywania cen i daty dostawy od różnych dostawców i, co tu ukrywać, za możliwość prostego wyboru tych najkorzystniejszych dla siebie warunków w bardzo prosty i szybki sposób. Jednak to, co przyciąga klientów, często powoduje ból głowy dla zarządzających magazynami. Czy strach przed wprowadzeniem kanału B2C do obsługującego wcześniej wyłącznie kanał B2B magazynu jest racjonalny? Jak sobie poradzić z nowym dla wielu firm sposobem pracy? Spróbuję dziś odpowiedzieć na te pytania.

Czytaj więcej

Automatyzację coraz łatwiej uzasadnić

Inwestycja w automatykę magazynową (tak jak każda inna inwestycja) powinna być rozliczana w oparciu o klasyczne metody związane z czasem zwrotu inwestycji. Ten czas zwrotu wynika z prostego przeliczenia globalnych kosztów przechowywania jednostki logistycznej bądź kompletacji jednej linii zamówienia. Powinien być on niższy po zastosowaniu automatyki, by ten zysk „spłacił” inwestycję. Jednak nie zawsze w decyzji o wyborze automatyki da się podeprzeć prostym wzrostem efektywności finansowej.

Czytaj więcej

Jak weryfikować inwentaryzację?

Jak weryfikować spis z natury w trakcie inwentaryzacji i określić, czy można go uznać za poprawny? W ciągu najbliższych kilku dni zetknie się z tym problemem wielu czytelników. Zanalizuję tę kwestię w ramach kontynuacji tematu z poprzedniego wydania „Nowoczesnego Magazynu”, w którym przypomniałem czytelnikom i usystematyzowałem, jak przygotować się do inwentaryzacji i jak ją przeprowadzić. 

Czytaj więcej

Operacje – stop. Inwentaryzacja – start!

Zbliża się koniec roku, czyli moment, w którym większość firm musi przeprowadzić inwentaryzację. Jako że spis z natury przeprowadzany jest bardzo rzadko, czasem rzadziej niż co roku, zdarza się, że nie pamiętamy o wszystkich szczegółach tego procesu. Usystematyzuję zatem najważniejsze aspekty inwentaryzacji i działania, których w mojej opinii pominąć nie można. 

Czytaj więcej

Paradoksy wydajnej kompletacji

W trakcie przygotowywania strategii kompletacji pojawiają się różne paradoksy, które trudno zakwalifikować do konkretnej klasy problemów, choć bezpośrednio wpływają na wydajność kompletacji. Niejeden logistyk przekonał się już, że maksymalne skrócenie ścieżek kompletacyjnych nie zawsze owocuje przyspieszeniem kompletacji. Dlaczego tak się dzieje? Jak stworzyć strategię kompletacji, która rzeczywiście ją przyspieszy, zarówno systemowo, jak i strategicznie?

Czytaj więcej

Czym pick-by-light różni się od goods-to-man

W ramach optymalizacji procesów logistycznych czy prowadzonych szkoleń bardzo często spotykam się u swoich słuchaczy i klientów z przypadkami mieszania różnych pojęć związanych z kompletacją i wrzucaniem do jednego worka określeń z różnych obszarów pojęciowych. Pick-by-light i kompletacja głosowa wrzucana jest do tego samego worka co goods-to-man czy „człowiek po towar” oraz MultiPicking bądź kompletacja dwustopniowa. W praktyce miesza się tu aż trzy różne klasy pojęć. W tym artykule spróbuję uporządkować te kwestie.

Czytaj więcej

Inwestycyjny pęd za wszelką cenę?

Producenci sorterów ciągle zwiększają ich wydajność oraz liczbę punktów docelowych, które mogą one obsługiwać. Warto się jednak zastanowić, czy ten pęd do jak największej wydajności i wielkości na pewno ma sens w każdej inwestycji.

Czytaj więcej

Szerokie spojrzenie

W większości magazynów poza klasycznym podziałem towaru na różne gabaryty, wagę czy różną szybkość rotacji towar można podzielić na tani i wartościowy. I o ile stosunkowo łatwo zadbać o kontrolę wydań drogich pralek czy telewizorów, o tyle znacznie trudniej upilnować drogi pendrive z oprogramowaniem w magazynie komputerów czy biżuterię w magazynie odzieży. Spróbuję zasugerować metody działania z takim towarem, oczywiście nie roszcząc sobie pretensji do wymienienia wszystkich możliwych rozwiązań.

Czytaj więcej