Wymagania techniczne i montażowe dla regałów wspornikowych

Rynek

Wśród współcześnie wykorzystywanych urządzeń do składowania dominującą rolę odgrywają bez wątpienia regały ramowe, a pozycja ta jest konsekwencją ich przystosowania do składowania najpopularniejszych paletowych jednostek ładunkowych. W praktyce nie zawsze jednak składowane asortymenty docierają do magazynu pod postacią dokładnie uformowanych jednostek ładunkowych. Rozwiązaniem może być wtedy zastosowanie innej konstrukcji regałowej, w której charakterystyczna dla regału ramowego poprzeczka nośna zastąpiona zostanie innym elementem nośnym, na przykład wspornikiem. 

 

Zgodnie z obowiązującą terminologią normatywną regały wspornikowe należy rozumieć jako regały, których zasadniczym elementem konstrukcyjnym jest powtarzający się układ słupa nośnego ze wspornikiem (w postaci ramienia lub podpory) [1]. Oczywistym jest fakt, że zarówno jak w przypadku regałów ramowych, tak i wspornikowych, prawidłowe ich zaprojektowanie, wykonanie, montaż i eksploatacja determinować będą w istotny sposób bezpieczeństwo pracy w magazynie, co przekłada się bezpośrednio na utrzymanie ciągłości przepływu asortymentowego przez ten magazyn.
Składowanie w regałach wspornikowych z ramionami (budowę pokazano schematycznie na rys. 1) podobnie jak w przypadku tradycyjnych regałów ramowych może odbywać się bezpośrednio na elementach konstrukcyjnych (czyli na ramionach) bądź na urządzeniach pomocniczych w postaci półek. Należy jednak zaznaczyć, że składowanie bezpośrednio na ramionach jest zarezerwowane przede wszystkim dla materiałów dłużycowych, tj. takich, których długość wielokrotnie przewyższa wymiary przekroju poprzecznego. Przykładami towarów tego rodzaju są różnego rodzaju rury, pręty, części więźb dachowych i inne półfabrykaty pochodzące z przemysłu drzewnego, metalurgicznego lub tworzyw sztucznych. W rzeczywistości, regały wspornikowe z ramionami stosunkowo rzadko wyposażane są w półki. Jeżeli jednak nastąpi wybór takiego rozwiązania, znajdują one zastosowanie...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz elektronicznych wydań magazynu
  • Nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma
  • ... i wiele więcej!

Przypisy