Zarządzanie paletami. Poole dobre na wszystko

STRATEGIE MAGAZYNOWE

Część firm produkcyjnych, transportowych i logistycznych decyduje się na własną gospodarkę paletami. Z efektywnością takiej działalności bywa jednak różnie. Bazowanie na własnych paletach oznacza, że trzeba samemu troszczyć się o cały proces związany z zarządzaniem nimi, transportem, kontrolą i naprawą uszkodzonych palet, jak również ich wymianą. To wszystko generuje znaczne koszty, wymaga zaangażowania grupy pracowników. Rynek palet to olbrzymi sektor, jego uczestnicy mają jednak do dyspozycji także drugą możliwość: mogą korzystać z palet pożyczonych.

Nie ma jednoznacznego wyznacznika, który pozwala stwierdzić, że w danej sytuacji warto wybrać ten, a nie inny sposób gospodarowania paletami. Dylemat dotyczący wyboru pomiędzy paletami własnymi a wynajętymi powinien uwzględniać: koszty – jako inwestycji, ale też koszty zapasu palet, jak również ryzyko biznesowe, bezpieczeństwo pracowników oraz magazynowanych i transportowanych na paletach towarów. 

Kluczowe kryteria

W większości zleceń transportowych mamy do czynienia z przewozem towaru na paletach. Na podstawie analiz przeprowadzonych swego czasu przez DGL Polska koszt zakupu palet stanowi nawet ponad dwie trzecie ponoszonych wydatków związanych z obrotem nimi, pozostałe zaś obejmują: magazynowanie, transport czy ich inspekcję i naprawę. Chcąc obniżyć te wydatki, coraz częściej stosuje się wynajem palet od wyspecjalizowanego operatora logistycznego, lecz nie tradycyjnie dla użytku własnego, ale dla potrzeb każdego ogniwa łańcucha dostaw.
By nie martwić się o nośniki i palety wykorzystywane do magazynowania, transportu i dystrybucji, czasem lepiej jest skorzystać z usługi wynajmu palet, czyli tzw. poolingu. Usługa polega na współużytkowaniu palet i kontenerów przez wielu uczestników łańcucha dostaw. Z rozwiązań tego typu korzystają firmy praktycznie ze wszystkich branż, od FMCG (dobra szybkozbywalne) do motoryzacyjnej. Walorem poolingu jest zapewnienie maksymalnej dostępności do palet i pojemników bez konieczności lokowania własnego kapitału i uciążliwego, kosztownego organizowania zwrotu pustych opakowań. Ma to szczególne znaczenie w przypadku firm działających na „długich dystansach” lub w obrocie międzynarodowym, zarówno w eksporcie, jak i imporcie. 
Wynajem palet w krajach zachodniej Europy zdobył sporą popularność już w poprzednim wieku, nieco później, wobec rozmiaru rynku i rozwoju łańcucha dostaw, nieuniknione stało się wdrożenie go również w Polsce. Pierwotnie z systemów pooli paletowych korzystali producenci i dystrybutorzy branży FMCG, sieci handlowe. Później doszły kolejne sektory. – Oszczędno...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz elektronicznych wydań magazynu
  • Nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma
  • ... i wiele więcej!

Przypisy