Zdyscyplinowana kontraktowa. Jak pandemia zmieniła potrzeby klientów i rynek logistyki kontraktowej?

TEMAT NUMERU

Pandemia w znacznym stopniu zmieniła potrzeby klientów i rynek logistyki kontraktowej. Dotyczy to m.in. oczekiwań dotyczących zarządzania operacjami magazynowymi. Modyfikacje dotyczyły wielu procesów, prowadzonych na powierzchni magazynowej, w tym wyładunku i dekonsolidacji, kompletacji, zabezpieczania samego ładunku i przygotowania do dystrybucji. W związku z rozwojem e-commerce pojawiło się wiele tzw. usług dodanych, związanych także z przygotowywaniem zestawów, etykietowaniem, foliowaniem… Przyspieszono szereg operacji, tam, gdzie było można zautomatyzowano część z nich. Sprawdźmy u źródła, czyli u samych operatorów, na jakie, stałe zmiany w funkcjonowaniu sektora pandemia miała wpływ i jaka była skala tych zmian? A może paradoksalnie COVID-19 stał się również katalizatorem nowych, pozytywnych zjawisk?

Globalny rynek logistyki kontraktowej rozwijał się nieprzerwanie od początku poprzedniej dekady. Dopiero 2020 r. a zatem pandemiczny rok zakończył tę dziesięcioletnią hossę. Rynek „skurczył” się o 3,3%. Ożywienie w produkcji w porównaniu z wczesnymi działaniami blokady pandemicznej oraz wyższy poziom wydatków konsumenckich dobrze jednak wróży na nadchodzący rok, ale potencjał zmiany orientacji wydatków z wydatków na towary i w kierunku sektora usług nieco osłabia perspektywy. – Ożywienie gospodarcze będzie wystarczające, aby w 2021 r. pobudzić silny wzrost logistyki kontraktowej o 6,5% – prognozują specjaliści z Transport Intelligence w najnowszym raporcie „Global Contract Logistics 2021”. Rynek będzie o 2,9% większy pod koniec 2021 r. w porównaniu do poziomów sprzed pandemii. Szybkie zmiany technologiczne i zapotrzebowanie na bardziej wyrafinowane i elastyczne usługi będą napędzać wzrost, wraz z ożywieniem produkcji i zaufaniem konsumentów. 
– Globalny rynek logistyki kontraktowej został dotknięty wieloma ciosami podczas pandemii, w szczególności z powodu zamknięcia sklepów detalicznych i produkcyjnych, gdy wdrożono środki zdrowia publicznego, powodując zanik popytu konsumenckiego. Jak pokazują jednak prognozy wielkości rynku Ti, oczekuje się, że odbicie będzie silne. Szybkiemu wzrostowi, jakiego oczekujemy na rynku w ciągu najbliższych pięciu lat, będzie towarzyszyć jeszcze szybsze tempo zmian technologicznych, a jednocześnie 3PL będą musiały reagować na zwiększony popyt na bardziej wyrafinowane i elastyczne usługi – powiedział Nick Bailey, kierownik działu badań Transport Intelligence. Globalny rynek logistyki kontraktowej wzrasta, analizy wykazują, że w pierwszej połowie 2021 r. 11 z 25 krajów odnotowało dwucyfrowy wzrost, napędzany przez złagodzenie ograniczeń, wysiłki na rzecz szczepień i zwiększone wydatki rządowe.

Problemy do rozwiązania 

Globalne odczucia potwierdzają opinie samych uczestników rynku logistycznego. Lucyna Zaborowska-Princ, dyrektor logistyki kontraktowej regionu Raben Logistics Polska, potwierdza, że w ostatnich latach bardzo wysoki poziom usług logistycznych stał się bazą, ale i oczekiwaniem. Pandemia koronawirusa nieco „zaburzyła” ten obraz, p...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz elektronicznych wydań magazynu
  • Nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma
  • ... i wiele więcej!

Przypisy